Türkmenoğlu
Hürriyet Koleji

İNSAN NEDEN YAZAR?

İNSAN NEDEN YAZAR?
29 Haziran 2018 17:52

Yazar ve Şair olan namı diğer Necla Arpa Gülaçar için bu aralar rüzgâr güzel yönden esiyor!

Bir taraftan eşi olan Osman Nuri Gülaçar'ı 1.sıradan milletvekili olarak meclise yollayan Necla Arpa Gülaçar, diğer taraftan ise aylardır üzerinde titiz bir çalışma yürüttüğü ve en nihayetinde bitirip piyasaya çıkardığı, ‘Maziye Sevda’ adlı şiir kitabını okuyucular ile buluşturmanın hazzını yaşıyor. 


Çıkardığı yeni şiir kitabı ile ilgili genç yazar Ercan Ulutaş’a açıklamalarda bulunan Gülaçar, “Şiir kitabımız Elvan yayınlarından çıktı. Bir zamanlar ünlü bir editör bana şu soruyu sormuştu" Niçin yazıyorsunuz? "Bu cümle karşısında afalladım hazır bir cevabım yoktu. Aynı soruyu içimden kendime sormaya başladım kafam zonklamaya başladı ben niçin yazıyordum beni yazmaya iten sebepler neydi? Öyle ya bu sorunun muhatabı olduğumda ikinci romanım yayına hazırlanıyordu insan ne için yazar? Meşhur olmak için mi? Yazmış olmak için mi yazar? Ya da yaşanmışlığı vardır yazar döker içini. Yahut faydalı olmak ister insanlara diliyle değil kalemiyle anlatmak ister bir şeyleri. Tabi bunlar tamamen edebi, duygusal, edimsel, içsel yazılar ve şiirlerdir. ‘Maziye Sevda’ adlı şiir kitabımızın yazılış ve çıkış sebebi bu minvale bağlı olarak çıktı.” dedi. 


“Neden yazdım?”

Neden yazdığını sıralayan Gülaçar, “Yalnız kaldım yazdım. Üzüldüm yazdım. Özledim, kırıldım, dağıldım yazdım. Ağlayan bir çocuk gördüm, yaşlı bir teyze ve bir rüya gördüm yazdım. Taze kabirlere, demir parmaklıklara şahitlik ettiğimde yazdım. Şehirlere, insanlara, dağlara, denizlere, yakamozlara, kışlara, baharlara, yağmurlara tanıklık ettiğimde yazdım ve en çok canım yandığında sessiz çığlıklarda boğulduğumda kırılan kalbimin sesini duymamak için kulağımı tıkadığımda yazdım yazdım yazdım... Birde baktım ki tasarısını yapmadığım planlamadığım bir şiir kitabını dolduracak kadar yazmışım. Çok şairane çok edebi değil belki biliyorum ama samimi ama anı yaşatan bir demet duygu yüklü söz yumağı oldu.

Şiir kitabı özelliklede yerelde maddi kazanç sağlamak için yazılmaz. Şiir severler birbirine en kıymetli duygularını sunmak için şiirlerini kitaplaştırırlar. Bizde naçizane bu kervanda yer almak için şiir kitabımızı yayımladık. ‘Maziye Sevda’ bütün şiir severlere hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.  


Yorum Ekle

kod


Ayşe Kaçmaz- 2 yıl önce
Neden yazdınız sorusunu çok güzel açıklamışsınız.Gerçekten sesiz kalbin sedidir yazmak.Konuşmayan dile dokunuştur...

MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN