Türkmenoğlu
Elite World Go Hotel

BERGE’DEN AKARKAYIT ÇIKIŞI

BERGE’DEN AKARKAYIT ÇIKIŞI
23 Aralık 2018 12:57

VAN ESOB Başkanı İsa Berge, akaryakıtın sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınması istedi.

Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde Ticaretin Kolaylaştırılması İşbirliği ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı. İran ile sınır ticaretinin değerlendirildiği toplantıda ithalat ve ihracat rakamları da verildi. Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıya meslek odası başkanları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 


Toplantıya katılan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, dış ticaret kapsamına alınan petrol ve petrol ürünlerinin sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmasını istedi. 


Van adeta uçuşa geçer

Akaryakıtın sınır ticaretine konu edildiği 1997 ve 1999 yılları arasında Van’da adeta bir kalkınma yaşandığına dikkat çeken Berge, “Halk arasında mazot ticareti olarak geçen petrol ve petrol ürünlerinin yeniden sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmalıdır. Böylece akaryakıt Van’ın ekonomik can damarı olacaktır. O dönem herkes bu sektörden faydalandı. Daha sonra herkes bu ticaretten mahrum oldu. Şu anda sınır ticaretine konu olan ürünlerin tamamından daha fazla etkili olan akaryakıttır.” şeklinde konuştu. 


Bakanlığa iletilecek

İlgili kurumların konuyu bakanlığa ileteceğini söyleyen Berge, “Sayın bölge müdürümüz ve ilgili kurumlar bu konuyu Ticaret Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlığın bu yöndeki taleplere olumsuz cevap verdiğini de biliyoruz ama yine de biz üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi.  


Kota konularak sorun çözülebilir

İran’dan getirilen mazotun Van dışına çıkarılması ve kalitesinin de bozulması nedeniyle sınır ticaretine konu edilen ürünler arasından çıkarılıp, dış ticaret kapsamına alındığını bildiğini anlatan Berge, “Van’ın akaryakıt potansiyeli göz önünde bulundurularak ve belirli kotalar konularak yeniden o döneme dönülebilir. Bu imkanın verilmesi durumunda Van’da müthiş bir ekonomik canlanma olur.” ifadelerini kullandı.    


Yorum Ekle

kod


MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN