Türkmenoğlu
Elite World Go Hotel

Fabrika Gibi Okul

Fabrika Gibi Okul
14 Mart 2017 11:23

Van Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, atölyelerinde imal ettikleri okul gereçlerini satarak hem devlete vergi veriyor, hem de öğrenciler harçlıklarını çıkarıyor.

Van’ın İpekyolu İlçesi’ne bağlı Van Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, ilk iki yıl teorik bilgiler alan öğrencilere daha sonra okulun atölyelerinde usta-çırak ilişkisiyle pratik eğitim veriliyor. Sahip olduğu teknolojik cihazlar sayesinde Van ve çevre il ve ilçelerindeki firma ve esnafın ihtiyacı olan ürünleri üreten lise, bu ürünlerin satışından gelir elde ediyor. Eğitim sayesinde kalifiye personel olarak yetişen öğrenciler, döner sermayeden kendilerine yapılan ödeme ile okul harçlığını çıkarıyor.

 “Hem Meslek Öğreniyoruz Hem Okuyoruz”


Zamanlarının çok iyi geçtiğini ifade eden öğrenciler, hem okul okumanın hem de çalışmanın zevkine vardıklarını belirterek, “Biz burada bir çok kamu kurum ve kuruluşun ihtiyaçları olan masa sandalye başta olmak çeşitli ürünler üretiyoruz. Alınan siparişler doğrultusunda üretimler yapmaktayız. Okulun döner sermayesinden de para kazanıyoruz. Aynı bölümlerde okuyan kız arkadaşlarımızda var, onlarla birlikte çeşitli ürünler yaparak, güzel çalışmalar sergiliyoruz. Onların tasarım kabiliyeti bizimkine oranla daha güzel. Okulumuzu seviyoruz ve bu atölyelere geliş günümüzü iple çekiyoruz. Kimimizin hayali okumak, kimimizin ise ileride bir işyeri açıp bu mesleği yapmaktır” dedi.

“Bacasız Fabrika Gibi Okul”


Döner sermaye ile üretilen malzemelerle okulun adeta bacasız bir fabrika olduğunu ifade eden Van Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kemal Aydın, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarını giderdiklerini belirtti. Tüm bu çalışmaları okulun döner sermayesinden karşıladıklarını vurgulayan Aydın, “Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen siparişler doğrultusunda öğrencilerimiz burada masa sandalye gibi ürünler üretmektedirler. Okulda eğitim gören öğrencilere hem meslek öğretiyor hem de üst öğrenim kurumlarına hazırlık eğitimi veriyoruz. Atölyelerde üretim devam ediyor. Özellikle ilimiz ve çevre illerde yeni açılan okulların okul donatımını da üretiyoruz. Son yıllarda yeni açılan okulların çoğunun sıra ve masaları okulumuz öğrencilerince üretildi. Üreten ve satan bir okul olduğumuz için devlete vergi de ödüyoruz. Okulumuz için bacasız 'Bacasız bir fabrika' diyebiliriz. Hem üretiyoruz hem de devletimize vergi veriyoruz. Ayrıca metal ve mobilya bölümündeki her bir öğrencimize döner sermayeden aylık bir ödeme yapıyoruz. Yani öğrencilerimiz, hem okuyor, hem meslek sahibi oluyor hem de para kazanıyor” dedi.

“Kız Öğrencilerimizin Tasarımları Güzel”


Bu tür işlerin daha çok erkek iş gücüne dayalı olduğunu bu yüzden meslek lisesi denince hep erkeklerin akla geldiğini ifade eden Van Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kemal Aydın, “Ama bizim okulumuzda metal ve mobilya bölümünde okuyan 68 kızımız bulunuyor. Tabi bu öğrencilerimizin tasarım güçleri tasarım zekaları çok. Özellikle takı kutuları başta olmak üzere bu tür ürünleri ürettiklerinde daha güzel çalışmaların ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Okulumuz şuan güzel bir şekilde yoluna devam etmektedir. İnşallah çok daha güzel işlerle gündeme geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

kod


Cami derneği- 7 yıl önce
Başarılar dilerim güzel işler yapıyorsunuz. Ürettiğiniz sandalye modelleri ve fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz. Kamu kuruluşları dışında ki kuruluşlara Satışınız var mı ?

MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN