Türkmenoğlu
Elite World Go Hotel

MÜSİAD İRAN’I KONUŞTU

MÜSİAD İRAN’I KONUŞTU
22 Ocak 2019 18:37

Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme toplantısı yapıldı.

Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın da katıldığı, Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı yapıldı. Elite World Van Hotel'de gerçekleşen toplantıya protokolün yanı sıra İranlı işadamları da katıldı. 


İşte toplantıda konuşulanlar:  

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas: “İpekyolu güzergahında bulunan İran ve Türkiye'nin komşuluk ilişkilerinin yıllardır hiç bozulmadı. Van, İran için büyük bir avantajdır. Van, İran için lojistik merkez üssüdür. Biz İran'ın Van'da bir konsolosluk açmasının karşılıklı ticaretlerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Van, İran'ın teknolojik ürünlerini dışarıya pazarlaması konusunda bir cazibe merkezi konumundadır." 


MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan:

“Van güzel bir şehir. Bembeyaz bir kar ve göl, aslında göl değil deniz. Van Türkiye'de ender illerden biridir. Bu güzel coğrafyanın dünyada başka bir yerde bulunacağını sanmıyorum. Van mücadelecidir, güçlüdür. İran'dan gelen işadamları var. Dünyanın ekonomik değişimine ayak uydurmamız lazım. Türkiye-İran pazarının yanı sıra yaklaşık 165 milyonluk bir nüfus var. İki ülke bir araya gelerek bu coğrafyaya sahip çıkmamız lazım.” 


MÜSİAD Van Şubesi Başkanı Muzaffer Bakan:

Yeniden başkanlığa seçilen Bakan, “Türkiye-İran potansiyelini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Burada yapılacak ikili görüşmeler ile yeni ekonomik hareketlenmelerin olacağına inanıyorum.”


DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray:

“Tarih boyunca doğu bölgesinin İran sınır bölgeleri arasında ticaret ve sosyal ilişkiler öteden beri sürüyor. Kapıköy, Razi ve Esendere sınır kapıları, demiryolu hattı ve iki karayolu ana güzergahı, bölgemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarih boyunca bölgemizle İran sınır bölgeleri arasında ticaret ve sosyal ilişkiler olagelmiştir. Bugün de bu ilişkiler devam etmekte ve biz de bu ilişkileri daha da geliştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız." 


VAN OSB Başkanı Memet Aslan:

“Türkiye ile İran arasında kurulacak bir ortak organize sanayi bölgesinin her iki ülkenin de büyümesine, gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkı sunacaktır. Van, İran ile bu ortak OSB'nin kurulacağı en uygun yerdir. Siz dünyanın en kaliteli ürününü İran markası ile üretirseniz uluslararası piyasalarda pazarlamada ciddi sıkıntılar yaşarsınız. Ama Türkiye markası ile ürettiğiniz her ürün dünyanın her tarafından istediğiniz pazarı bulabilirsiniz.”


Yorum Ekle

kod


MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN