Türkmenoğlu
Elite World Go Hotel

100 YILLAR ÖNCESİNDEN GELEN SESLER

100 YILLAR ÖNCESİNDEN GELEN SESLER
31 Ekim 2019 16:48

Vali Bilmez, Gürpınar’da Dengbêjlerin Gecesine Katıldı.

Van’ın Gürpınar ilçesinde ilçe belediyenin kurduğu dengbêjler gecesine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’de katıldı. 

Gürpınar’da gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ilçeye giden Vali Bilmez, Gürpınar Belediyesi tarafından her çarşamba düzenlenen bölgenin asırlık geleneğinin yaşatıldığı ‘Dengbej Divanı’ programını izledi. 

İlçe merkezinde kurulan divanda, ilçedeki farklı mahallelerden bir araya gelen dengbêjler, seslendirdikleri kilamlarla (şarkı) eski geleneklerini yeniden yaşatmaya çalışıyor.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Vali Bilmez, yüz yıllardır süre gelen dengbêjlik geleneğinin sürmesini diledi.

El ele vererek, bölgede kardeşliğin ve huzurun sesini gür bir şekilde çıkaracağını ifade eden Vali Bilmez, memleketin huzurunu kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

 “İnşallah bu dengbêjlik geleneği sürekli devam eder. Rabbim birliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Bu dağlara, bu ovalara dengbêjler, halaylar ve kardeşlik yakışır. El ele vereceğiz, bu bölgede kardeşliğin ve huzurun sesini gür bir şekilde çıkaracağız. Memleketimizin huzurunu kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Dengbêjlerimiz, ozanlarımız bu geleneği yaşatmak için gönüllü olarak her Çarşamba günleri bu sanatı icra etmektedirler. Geçmişteki geleneği yeni kuşaklara aktarıyorlar. Burada söylenen parçaların her biri bölgenin geçmişte yaşanmış tarihini anlatıyor. Dengbêjlerimize uzun ömür diliyorum.” 

Dengbêj programının üçüncüsünü düzenlediklerini dile getiren Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ise, dengbêjlik programıyla kaynaşma ortamını, kardeşliği, birliği tesis etmek istediğini söyledi.

Düzenlenen programa Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra, Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar,  Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, dengbejler ile ilçe sakinleri katıldı.
Yorum Ekle

kod


MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN