Türkmenoğlu Anatolia
Vantb

VAYAB VE BURSA KİTAP TAHLİL GRUBU

VAYAB VE BURSA KİTAP TAHLİL GRUBU
03 Kasım 2019 13:11

KÜLTÜRLER ARASI DOSTLUK DAYANISMASI GECESİ YAPILDI.

Dört günlük bir gezi kapsamında Van'a gelen Bursa Kitap Tahlil Grubu ve Van Şair ve Yazarlar Birliği ile kültürlerarası dostluk dayanışması adı altında bir etkinlik gerçekleştirdi. 


Bursa'dan Van'a gelen edebiyata gönül vermiş Bursa Kitap Tahlil Grubu, VAYAB işbirliği ile Masal Cafe ve Sanatevinde grup moderatoru Şifanur Özçelik tarafında Tolstoy'un en çok okunan eserlerinden "İnsan Ne ile Yaşar " kitabı üzerinde bir söyleşi gerçekleştirildi. VAYAB üyeleri de bu vesileyle '' İnsan Ne ile Yaşar " isimli kitabı okuyarak etkinliğe katkı sundular. Kitabın özeti VAYAB yönetim kurulu başkan yardımcısı Mustafa IŞIK tarafından sunuldu. Akabinde Bursa Kitap Tahlil Grubu üyeleri özet ve sorularla etkinliğe katkı sundular. İnsan sevgi ve inanç ile yaşar mesajından özetle gece şiir ve ozanların atışma ve türküleri ile devam etti. Gecenin şiir ve atışma bölümü moderatörlüğünü VAYAB Başkanı Yaşar ADIYAMAN yaptı. 

Masal Cafe ve Sanat Evinde gerçekleşen etkinliğe Bursa Kitap Tahlil Grubu üyeleri yanısıra, Prof. Dr. Zeki TAŞTAN, Aşık Celali, Aşık Çağlari, Doç. Dr. Nurullah ULUTAŞ, Ümit KAYAÇELEBİ, Leyla Mihrinaz ENGİN, Mustafa IŞIK, Hakan PÜTÜN, Ahmet ZAHİROĞLU, Erdal ŞAHİN, Ercan ULUTAŞ, Ramazan YILDIRIMÇAKAR, Erkan ERYİĞİT, Erkan ORUÇ, Ömer YARIMBATMAN, Necmi KORKMAZ, Rojbin BARAN ve çok sayıda Vanlı edebiyatçı ve şiirsever katılım sağladı. 


Gecenin onur konuğu seçilen ve yaklaşık on yıldır Ankara'da ikamet eden ÂŞIK CELALÎ, gecede okuduğu şiirlerle herkesi ağlattı. Ardında Bursa Kitap Tahlil Grubu yöneticisi ve moderatörü Şifanur ÖZÇELİK ŞİRİN tarafında Nev Nikolayeviç TOLSTOY'un en önemli eserlerinden " İnsan Ne ile Yaşar" kitabının tahlili yapıldı. Şiir ve müzik ile devam eden geceye Aşık Celali'nin müzik ziyafeti ve Aşık Çağlari ile yaptığı atışmalar damga vurdu. VAYAB başkanı Yaşar ADIYAMAN, Bursa ile Van arasında bir dostluk köprüsünün Bursa Kitap Tahlil Grubu vasıta ile kurulmuştur, bu dostluğun daim olmasını temenni ediyorum, Van kadim medeniyetler beşiğinde yaklaşık beş bin yıllık tarihi dokusu ile zengin bir kenttir. Kültürel anlamda ülkemizin önemli bir merkezidir. Bu vesile ile başta Bursalı dostlarımız olmak üzere herkesi Van'a davet ediyoruz, dedi. Şiirleri ile geceye renk katan VAYAB şair ve yazarları birlik, beraberlik ve kardeşlikten dem vurdular. VAYAB üyelerini Bursa'ya davet eden Bursa Tahlil grubu yönetici Şifanur ÖZÇELİK ŞİRİN bu dostluk kapısını hep açık kalması temmenisinde bulundular. Van'ı ve vasilari çok sevdikleri bu kadim şehre bir daha geleceklerini ifade ettiler ve bu dostluk kapısının hep açık kalması için Van Şair ve Yazarlar Birliği üyelerini de Bursa'ya davet ettiler. 


Gecenin son bölümünde; gecenin onur konuğu Aşık Celali'ye Ümit KAYAÇELEBİ tarafından kitap hediye edildi. Ardında VAYAB yönetim kurulu adına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki TAŞTAN Bursa Kitap Tahlil Grubu Yöneticisi Şifanur ÖZÇELİK ŞİRİN'e Van tanıtımı CD'si ve Kitaplardan oluşan bir takım hediye takdiminde bulundular. Prof. Dr. Zeki TAŞTAN, Bursa ve Van dostluk grubu bu günden itibaren güçlü bağlarla bir birliktelik oluşturduğu, iki kentin de tarihsel ve kültürel anlamda zengin olduğu, edebiyat ve sanat adına bu birlikteliklerin devam etmesi önemlidir, dedi. VAYAB Başkanı Yaşar ADIYAMAN ve Masal Cafe ve Sanatevi sahibi Ali KATILMIŞ katılımcılara teşekkür ederek çekilen hatıra fotoğrafları ile birlikte program sona erdi.

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN