Türkmenoğlu ve Mutad
Vantb

BİNBİR GECE MASALLARI GİBİ!

BİNBİR GECE MASALLARI GİBİ!
08 Kasım 2019 08:05

Masal Cafe de masal gibi, bir gece...

Van şair yazarlar birliği ile Vansesi gazetesinin ortak çalışması olan "Mavi Şehrin Kalemleri"  yazar ve şairleri ile 100. Hafta anısına bir etkinlik düzenledi. 

Şair, yazar, akademisyen, gazeteci, Vayab üyeleri, Van'ın ünlü aşıkları ve genç şair yazar adayları Masal Cafe'de buluştu.


Mavi Şehrin Kalemleri olan yazar ve şairler 100 haftadır kesintisiz yazmakta olup, toplam 160 farklı kalem ve 500 farklı yazı ve şiirler ile 100. haftayı güzel bir etkinlik ile kutladı.

 Sunuculuğunu VAYAB Başkan Yardımcısı Mustafa IŞIK'ın yaptığı programda,

açılış konuşmasında  Vayab Başkanı Yaşar Adıyaman; VAYAB Van için önemli kültürel ve sanatsal faaliyetleri icra eden bir oluşumdur. Bu oluşumda emeği geçen herkese teşekkür ederim. VAYAB bir çok alanda farklı programlar yapmaktadır. Bu güne kadar 35 bin kitabı kampanyalar aracılığı ile toplayarak, kütüphanelere ve şehrin  ücra köylerine ulaştırmaya vesile olduk. 80 farklı etkinlik yaptık. Hedefimiz, Kent kültürü hafızasına katkıda bulunmaktır. VAYAB Van halkına hizmet etmek için kurulmuş bir STK'dır, dedi. 


Akabinde Vansesi gazetesinin haber müdürü İkram KALİ bir konuşma yaptı, başta Vayab olmak üzere bu güzel etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Vansesi gazetesinin Van'ın en eski gazetesi olduğu, sanatta ve kültüre her zaman katkı sunduğu ve sunmaya devam edeceğini dile getiren Kali;

Biz Vansesi Gazetesi olarak Van'ın kültürünü çok önemsiyoruz. Kültür sanat, edebiyat, aşıklık geleneği ve bir çok unsuru kapsamakta olup bunlar toplumu var eden unsurlardır. Sanata ve sanatçıya destek noktasında gazetemizde bir sayfalık yer açtık. Adını da ‘Mavi Şehrin Kalemleri' bıraktık. Gönderilen eserleri haftalık olarak yayımladık. Birkaç hafta derken nihayet 100. haftaya vardık. Tabi bu eserlerin bize ulaşması noktasında Van Şair ve Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Işık hocamızın ciddi katkıları var. Bu vesile ile kendisine teşekkür ederim. Gazetemizde Van için, kültür için, edebiyat ve sanat için daha çok sayfa ayırmaya hazırız. Özellikle genç kalemleri, kadın şair ve yazarları çok önemsiyoruz. Gecemiz şen olsun, muhabbetimiz daim olsun” dedi.


Masal Cafe ve sanat evinde düzenlenen gece, şair ve yazar Ramazan Yıldırımçakar'ın “Sakalımın İncinen Yanı” adlı kitabını imzalamasıyla başladı. Daha sonra aşıklar Celal Yenitürk, Mehmet Akçay ve Dertli Kazım'ın uzun bir aradan sonra yeniden bir araya gelmesi ve atışma yapması salondaki herkesi hayran bıraktı. Van Oturma ekibinden Seyfettin Zırhlıoğlu, Murat Yaşar ve Yusuf Onay da seslendirdikleri türkülerle geceye renk kattılar. Şairler Prof. Dr. Zeki Taştan, Ümit Kayaçelebi, Yaşar Adıyaman, Leyla Mihrinaz Engin, Fuat Arpa, Lokman Tekin, Ercan Ulutaş, Ramazan Yıldırımçakar, Erkan Eryiğit, Hicran Memiş ve Neyzen Aziz Saydut'un seslendirdiği eserler tüm dinleyicileri mest etti.


Prof. Dr. Zeki Taştan'ın da bir konuşma yaptığı gecede, Van'ın sembol isimlerinden merhum şair ve yazar Selim Gülsoy'un oğlu Yaşar Gülsoy da telefonla bağlantı yaptı.


Geceye Demirören Haber Ajansı, Bölge Müdürü Feyat Erdemir'in yanı sıra Celal Lenk, Nedim İlikçi, Ercan Türker, Şevket Sulhan, Menduh Bayezıt, Necmi Korkmaz, Seyyid Enver Arvas, Onur Özsever, Ömer Yarımbatman ve çok sayıda sanatsever öğrenci ve öğretmen katıldı.


100 haftadır programın editörlüğünü yapan ve programa emek veren Mustafa ışık ve Vansesi gazetesi adına ikram Kali' ye VAYAB adına plaketleri Zeki TAŞTAN, Yaşar ADIYAMAN Leyla Mihrinaz ENGİN takdim etti. Etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile son buldu....

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN