Türkmenoğlu
Elite World Go Hotel

REİS VAN’A GELECEK..!

REİS VAN’A GELECEK..!
13 Kasım 2019 21:04

Gözyaşı suçun rengini soldurmaz!

Genç yazar Ercan Ulutaş, Reis Bey oyununu yorumladı. 

"Tiyatro ile bir mola vermeli, çünkü sahneden başka türlü görülür dünya." 


Van Devlet Tiyatrosu’nda oyunlar bir bir sahnelenmeye devam ediyor. Tiyatro severlerin bu haftaki oyunu ise turne kapsamında sahnelenecek olan ‘Reis Bey’


Şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek in unutulmaz ve eşsiz eserlerinden olan Reis Bey; yönetmen Özer Tunca imzası ve Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu olarak Van’da sanatseverin ve tiyatro meraklılarının beğenisine sunulacak.


"Yasalara bağlılığı kadar, kararlarında da acımasız, keskin ve “Gözyaşı suçun rengini soldurmaz” diyen bir yargıcın, genç bir adam için verdiği idam kararının uygulaması sonrası, kararının yanlış olduğunu öğrenmesi, onun yaşama ve toplumsal değerlere bakışını değiştirir. Adalet, insanın en güçlü duygularından biridir ve herkesin içinde aynı anda bir avukat, bir savcı ve bir yargıç, bir arada bulunur. Hayatın gösterdikleri karşısında, duruma göre, bunlardan biri oluverir kendiliğinden; suçlar, savunur ya da yargılar... 


Sonra döner bakar, belki de verdiği karar yanlıştır, hayat akıp gider, yine savunur, suçlar, yeni ahkamlar keser... Ya bu kişi verdiği kararla hayatın doğal akışını değiştiriyorsa? Görevinden istifa eden yargıç, kendini yeni bir yaklaşımın ve yaşamın içine bırakır. Artık herkes için acımayı, merhameti, iyiliği ve bağışlayıcı olmayı önerirken; acımasız, değer tanımaz, merhamet yoksunu bir yaşantının içinde kendini en ağır eleştirilerin hedefine yerleştirir. Reis bey, adalet olgusunun ve kurumunun insani duyguları, yönelişleri göz ardı etmeden karar vermesini isteyen yanıyla yargı-birey ilişkisine eleştirel bir bakış getiriyor.


Oyunda; Abdullah Topal, Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğilmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Ozan Akif Serman, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Sefa Turan, Selçuk Soğukçay, Tanju Girişken ve Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.


Oyun Seansları 

Perşembe-Cuma   :      19:30

Cumartesi         13:30- 19:30


Şimdiden yerinizi ayırtın, iyi seyirler.


Yorum Ekle

kod


MEMLEKETİM VAN KAPAK

Şifa kaynağı

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN