Türkmenoğlu
Hürriyet Koleji

ANDEZİT’Lİ PROJE!

ANDEZİT’Lİ PROJE!
19 Mart 2020 09:42

Van Büyükşehir Belediyesi, andezitli projeye imza atacak…

Van Büyükşehir Belediyesi, Soydan Kavşağı ile Sebze Hali Kavşağı arasındaki 2 buçuk kilometrelik alan prestij cadde olacak. İhalesi yapılan proje yıl içinde hizmete açılacak.


VAN BÜYÜKŞEHİR’DEN 3.ÜNCÜ PRESTİJ CADDE ÇALIŞMASI. 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in talimatıyla başlatılan kentsel yenileme çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek olan çalışmalarda cumhuriyet caddesinin soydan kavşağı kısmından başlayarak sebze hali kavşağına kadar olan yaklaşık 2 buçuk kilometrelik cadde baştan aşağı yenilenecek. Cadde de peyzaj çalışmaları, refüj, ışıklandırma, ağaçlandırma ve kaldırım çalışmaları yapılacak. Yaklaşık olarak 8 milyon TL’ye mal olacak proje ile şehrin güney girişine yeni bir görünüm kazandırılırken aynı zamanda caddenin de ticari potansiyeli arttırılacak.


Çalışmalar kapsamında Sebze Hali Kavşağı’na 12 metrelik bir saat kulesi de inşa edilerek, 2 bin 500 metrekarelik yeşil alan oluşturulacak. Nisan ayının ilk haftasında başlanması planlanan projede mevcut yeşil doku bütünlüğü korunurken, orta refüj ise yeşil dokuya katılarak yeniden tasarlanacak. Ayrıca kaldırımların mevsim şartları göz önüne alınarak andezit olarak tasarlandığı cadde de eksik olan yağmur suyu drenaj işleri yapılacak.


Öte yandan aynı proje kapsamında 2 bin 300 metrelik Şabaniye Caddesi de baştan sona onarılarak, orta refüj aydınlatmaları sıfırdan yapılacak.


Andezit ne demektir?

Andezit taşı eflatun, mor, pembemsi gibi farklı renklerde olan püskürük taşlardır. Bazen de grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde görmek mümkündür. Ankara taşı olarak da adlandırılır ve bu adlandırılmanın nedeni bu bölgede daha çok bulunmasıdır. Benekli, aşınmaya dayanıklı ve kaymaz bir malzeme olması nedeniyle yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN