Türkmenoğlu
Hürriyet Koleji

"KAÇAK GEÇİŞLERİ DURDURUN"

"KAÇAK GEÇİŞLERİ DURDURUN"
23 Mart 2020 05:38

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı: Sınır kapısı kapalı ama göçmenler kaçak yollardan geliyor.

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı'dan kaçak geçişler ile ilgili açıklama. İşte o açıklama:

"Ülkemiz ve dünya olarak zor günlerden geçiyoruz. Özellikle korona virüs tehlikesi her yeri sarmış durumda. Evet sağlık her şeyin başıdır. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz diyoruz. Zira sağlık demek hayat demektir.


Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız. Şimdiden tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Onların bu zor günlerde gösterdikleri fedakarlıklar asla unutulmayacaktır. Bu fedakarlıklarının en azından çift maaşla ödüllendirilmesini istiyoruz.


Tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağının bile konuşulduğu bugünlerde maalesef sınırlarımızdan kaçak geçişler tüm hızıyla devam ediyor. Van’ın İran’a komşu ilçelerinde her gün onlarca insan yurda geçiş yapıyor. Sınır köylerinden gelen şikayetler had safhada. Lütfen bu kaçak geçişlerin önüne geçilsin. Yoksa sınır kapılarının kapatılmasının hiçbir faydası olmaz.

 

Elbette sınır kapılarının kapatılması doğru bir karar. Ama kapılar kapalıyken kapı olmayan yerlerden geçişler sürüyorsa kendimizi kandırmış olmuyor muyuz? Sonuçta salgın bir hastalık söz konusu. Kaçak geçişlerin durdurulması göçmenlerin sağlığı açısından da önemli. 30’erli 40 ’arlı gruplar halinde yurda girmeleri onlarla birlikte geçtiği yerlerde yaşayanların sağlığını da tehdit ediyor. 1 göçmenin virüs taşıması onunla birlikte gelenlerin ve temas edenlerin de virüs taşıması demektir.

 

Konuya her zaman insani açıdan yaklaşılması taraftarı olduk. Havaların ısınmasıyla birlikte şimdiden birçok yerde kar altında kalmış cansız bedenler çıkıyor. Geçişlerin önüne geçilmemesi onların sağlığını da tehdit ediyor. Kaçak yollarla geçişlerin devam etmesi en başta sağlık çalışanlarımıza haksızlık olacaktır. Onların emeğine yazık olacaktır. Onların işlerini güçleştirecektir.

 

Yetkilileri  bu kaçak geçişlerin durdurulması hususunda göreve davet ediyoruz. Aksi takdirde yarın vatandaşlarımız ve göçmenler için çok geç kalınmış olacaktır. Kaçak yollarla geçişlerin önüne geçilmesi salgınla mücadelenin bir gereğidir. Bunun ihmale gelir bir tarafı yoktur. İşin hafife alınması beraberinde ciddi sorunlar getirmeye adaydır. Kaçak yollarla geçişlerin durdurulmasını istemek bir vatandaşlık hakkı olduğu gibi aynı zamanda bir insanlık vazifesidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN