Türkmenoğlu
Hürriyet Koleji

500 BİN ENGELLİ TOPLUMA KAZANDIRILDI

500 BİN ENGELLİ TOPLUMA KAZANDIRILDI
28 Temmuz 2020 23:50

Şartların iyileştirilmesini isteyen DÖKDER Başkanı Ertaş, Türkiye genelinde yarım milyon engelli bireyi topluma kazandırdıklarını söyledi.

Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu’na bağlı Doğu Anadolu Özel Eğitim Kurumları Derneği (DÖKDER) Başkanı ve Özel Çiçekler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü  Yusuf Ertaş, 2021 Ücret İyileştirme Talep Raporu’nun detaylarını açıkladı. Raporu AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’na sunan Ertaş, raporda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın engelliler için yaptığı hizmetleri sıraladı. İşte o rapor:


“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın; vicdani duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı sayesinde, engelli bireyler Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar önemsendiklerini hissetmiş ve destek görmüşlerdir. 2006 yılına kadar toplumdan izole edilen, evlerinden çıkamayan, sadece 35.000 engelli bireyin eğitim aldığı özel eğitim sektörümüz, günümüzde 2 bin 670 kurumda; 420 bin engelli bireyin eğitim aldığı, 42 bin 250 personelin istihdam edildiği, 500 bin engelli bireyin de rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldığı dünyaya örnek bir modele dönüşmüştür.


Son yılların verileri incelendiğinde; özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ayrılan kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelere uygun olarak artmadığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen ücretler hizmet sunumunun verimliliğini ve eğitimin niteliğini olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra ikinci raporumuzda da belirttiğimiz gibi, engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine ulaşımını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin tarafımızdan ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir.


Ayrıca covit-19 salgını sebebiyle kurumlarımız 3 ay kapanmış ve herhangi bir ekonomik destek alamamıştır. Eğitim hizmetine başladıktan sonra ise, gerek pandeminin psikolojik etkilerinin devam etmesi, gerekse eğitim personeli bulmakta ki zorluklar sebebiyle sektörümüzün ekonomik sorunları artarak devam etmiştir..Sonuç olarak; 2004 yılında bir öğrenci için ödenen aylık özel eğitim desteği bir asgari ücret miktarı iken, 2020 yılına gelindiğinde asgari ücretin 1/3’ne gerilemiştir. Özel Eğitim hizmetinin verimli ve nitelikli bir şekilde sürdürülebilmesi için, 2021 yılı için %30 oranında bir iyileştirme yapılması talebimizdir. Ayrıca bundan sonraki yıllarda özel eğitim ücretlerinin, asgari ücret artış oranı vb. bir katsayıya bağlanması adına katkılarınızı arz ederiz. 


Talep ve Önerilerimiz;

Kurumlarımızca verilen servis hizmetlerinin ücretlerinin ödenmesi. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin servis araçları için ülke genelinde tek plaka kodu uygulamasının başlatılması. Kurumların ulaşım sağladığı servis araçlarının, ticari amaçlı kullanılmayacağı için ilgili vergi/harç muaf tutulması talebimizdir. Özel gereksinimli birey ve ailelerimizin yüksek yararını önceleyen, onlara daha güzel hizmet vermeye çalışan Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri bu destekle daha da güzel çalışmalara imza atacaktır. Saygılarımızla.”

 


Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN