Türkmenoğlu
Lokman Hekim

ALLAH Unesco YOLUNUZU AÇIK ETSİN

ALLAH Unesco YOLUNUZU AÇIK ETSİN
07 Aralık 2020 17:08

3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı Unesco yolunda.

Şamran Kanalı’nın dünya miras listesine alınması yolunda hazırlıklar tamamlandı

     Van’ın Edremit Belediyesi, tarihi Şamran Kanalı'nın dünya mirası listesine alınması için Unesco'ya başvuruda bulunmak üzere hazırlıklarını tamamladı.

     Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı dünya miras listesine girme yolundu. Urartu Kralı Menua tarafından Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 3 bin yıl önce yaptırılan Şamran kanalı, günümüzde de varlığını koruyan ve halen kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında bulunuyor. Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan "Urartu Gelişim Koridoru" projesinin ardından  şimdi de tarihin en eski sulama kanalı olarak bilinen Şamran Kanalı’nın dünya mirası listesine girmesi için Unesco’ya başvuruyu yapmaya hazırlanıyor.

     Tüm hazırlıkları tamamlanan tarihi kanalın başvurusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmaıl Say, ilimize ilçemize ve bölgemize hayırlı olması temennisinde bulundu. Tarihi Şamran Kanalı’nın önemine değinen Başkan Say, böylesi harika bir yapının miras listesinde yer almasının gerekliliğini vurguladı. Göreve geldiği günden itibaren, Şamran Kanalı’na yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anlatan Başkan Say, “Urartu Gelişim Koridoru" projemizi başlatarak tamamladık. Türkiye'deki ilk yürüyüş rotası Likya Yolu’nun ardından da tamamladığımız proje ile Türkiye'de ikinci olan yürüyüş yolunu Van'a ve bölgeye kazandırmış olduk. Bölgede her yıl Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bu tarihi kanalı bisikletlerle pedallıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta ile ilgili çalışmalar yapan tek belediyeyiz. Şimdi de 3000 yıllık bu tarihi kanalımızın ‘Unesco Dünya Mirası’ listesine alınması işlemlerini başlattık. Edremit’imize ve bölgemize şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN