Türkmenoğlu
İnşaat Yapı Fuarı

HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE

HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE
26 Şubat 2024 00:46

Bilgi İzcilik Spor Kulübaşkanı Doç. Dr. Ramazan Üstün: 550 bin çocuğu cami ile buluşturduk.

Haydi Çocuklar Camiye projesini Van genelinde organize eden Bilgi İzcilik Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ramazan Üstün’ün ödül töreni konuşmaları… 


Sayın müftü hocalarım, muhterem cemaat, sevgili çocuklar ödül törenimize hoş geldiniz. 


Haydi Çocuklar Camiye projemiz bu sene 7 yaşına girmiştir.


Yedi yıl önce pilot bölge camilerinde başlayan yarışmamız, her geçen gün daha çok büyüyerek, Türkiye'nin 81 ilinde uygulanır hale gelmiştir. Bu sene 81 vilayetimizde 70.000 camide düzenlenen projemize 550.000 yavrumuz katılım sağlamıştır. Projeyi Türkiye genelinde Server Yaşam Vakfı organize etmektedir. Van ve Hakkari geneli organizasyonunda Bilgi İzcilik Spor Kulübümüz proje ortağıdır. 


Bu sene “Haydi Çocuklar Camiye” (HÇC) projemiz, 22 Ocak 2024 Pazartesi günü Sabah Namazı ile başlayıp, 31 Ocak 2024 Çarşamba günü Yatsı Namazı ile sona ermiştir. Toplamda 10 gün 50 vakit süren projemizde, çocuklar her namaz vaktinde namaz kılarak ve camide cemaate katılarak puan kazanmışlardır. Proje sonunda en çok puan kazananlar arasından kura çekilmiş ve çocuklarımız ödül almaya hak kazanmışlardır. Van genelinde 200 yavrumuz ödül kazanmıştır. Ödül seçiminde; çocukların fiziksel ihtiyaçları yanı sıra, onların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunacak oyun setleri de dikkate alınmış, hediye paketine eklenmiştir. Hediye paket içeriğinde, Buz Tuzağı Oyunu, UnBlock Oyunu, Solo Test Oyunu, Kalemlik, HÇC Metal rozet (2 adet), Anahtarlık, meşrubat şişesi açacağı bulunmaktadır. 


Projemizin amacı, 6-13 yaş arası çocuklarımızı sevapta ve hayırda yarıştırarak namazlarını camide kılma alışkanlığı kazandırmaktır. Geleceğimiz olan evlatlarımıza Allah’ın sevgi ve hoşnutluğunu kazandırma bilinci aşılanırken, dürüstlük ve güven duygularının da gelişmesi öngörülmektedir.


Projeye katılmak isteyen evlatlarımız, https://www.haydicocuklarcamiye.com internet adresinden yarışmaya kaydolmuşlar, Türkiye'nin her neresinde olursa olsun namazını kıldıktan sonra kendisi için açılan sayfada namazımı kıldım diye işaretleme yapmış, kendi puanını kendisi vermiştir. 


Projenin hedefi çocuklarımızın namazlarını camide cemaatle kılmalarını alışkanlık haline getirmek üzerine kuruludur. Bu yüzden camide cemaatle kılınan namazlara evde kılınan namazlardan daha fazla puan verilmiştir. 


Ayrıca bu işaretlemeleri çocukların kendileri yapmış olmaları hasebiyle kendilerinde doğruluk-dürüstlük ahlakının gelişmesine vesile olmuş, hiç kimse onları görmese bile Allah'ın onları gördüğü fikri nakşedilmeye çalışılmıştır. 


Sözün özü; Gayemiz helal kazanan, helali tercih eden, ilim ile irfanı, bilgi ile hikmeti, okul ile camiyi, beden ile ruhu, akıl ile kalbi, zekâ ile feraseti, vahiy ile teknolojiyi, cesaret ile kuvveti buluşturan nesil yetiştirmektir. 


Bu vesileyle, ödül almaya hak kazanan ve yarışmaya katılan evlatlarımızı kutluyorum. Onları teşvik eden, gayrete getiren ailelerini tebrik ediyorum. Evlatlarımızın manevi gelişimine katkı sağlayan imam hatiplerimize ve müezzinlerimize teşekkür ediyorum. Evlatlarımıza güler yüz gösteren, başlarını okşayan, halini hatırını soran, ikramlarda bulunan, saflarının arasına alan cami cemaatimize teşekkür ediyorum. Projemizin hayata geçirilmesinde imkânlarını sunan il müftümüze ve ilçe müftülüklerimize, projemize maddi desteklerini esirgemeyen Van Valiliğimize, Van Büyükşehir Belediyemize ve Lokman Hekim Hastanesine şükranlarımı sunuyorum. Bu müstesna günde ödül törenimize teşrif ederek bizleri onurlandıran sevincimizi coşturan siz kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Projenin uygulanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.     

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN