Türkmenoğlu
İnşaat Yapı Fuarı

VAN'A DEV GES YATIRIMI

VAN'A DEV GES YATIRIMI
21 Mart 2024 14:16

Vali Balcı ile İller Bankası Genel Müdürü Türk arasında 38,5 megawatt ve 1 Milyar TL'lik protokol.

Van Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İller Bankası işbirliğiyle Van'a kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımının protokolü imzalandı.


Valimiz Sn. Ozan Balcı ile İller Bankası Genel Müdürü Sn. Recep Türk'ün imzaladığı protokol ile Van'a 38,5 megawatt büyüklüğünde 32 Milyon Euro (yaklaşık 1 Milyar TL) değerinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.


Kurulacak GES ile her yıl Van Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 300 Milyon TL ek gelir sağlanacak. Sağlanacak gelir ile Van halkına yönelik kamusal yatırımlar yapılacak. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal elektrik dağıtım firmasından aldığı 300 Milyon TL'lik elektrik, kurulan GES'ten elde edilecek.


Bu büyük yatırımın imza törenine Valimiz Sn. Ozan Balcı, Van Milletvekilleri Sn. Kayhan Türkmenoğlu, Sn. Burhan Kayatürk, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sn. Ali Özvan, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (VASKİ) Sn. Ülker Cem Kaplan katıldı.


Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Valimiz, "Van Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı bu güzel yatırımın Van'ımıza, Vanlı hemşehrilerimize, memleketimize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN