Türkmenoğlu
İnşaat Yapı Fuarı

İLK AÇIKLAMA GELDİ

İLK AÇIKLAMA GELDİ
02 Nisan 2024 08:21

Mazbatanın Arvas’a verilmesinin ardından DEM Parti’den ilk açıklama!

Haber: Şehrivan Gazetesi

Bugün sabah saatlerinde Dem Parti’nin açıklaması ile Türkiye gündemine bomba gibi bir haber düştü. Adalet Bakanlığı Van’da büyükşehir belediye başkanı olarak seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alması ülke çapında büyük yankı uyandırdı. Kararın yankıları sürerken belediye başkanlığı görevi ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan Abdullah Zeydan'ın yerine mazbatayı AK parti adayı Abdulahat Arvas'ı verilmesinden sonra DEM Parti Van il teşkilatından bir açıklama geldi. Dem Parti Genel Merkezi toplantı yapmak üzere Van’a geleceğini duyururken Dem Parti Van İl Teşkilatı ise tepki için vatandaşları partiye davet etti.

DEM Parti Van İl Örgütünden yapılan açıklamada, “Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AK Parti adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır.  Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti.   Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz.  Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir.”

İL SEÇİM KURULU, YETKİYİ ARVAS’A VERDİ!

Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan Abdullah Zeydan'ın yerine AK parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi. Karar sonrası Van’daki durumu değerlendiren Van İl Seçim Kurulu, Ak Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmeden il seçim kurulu mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN