Türkmenoğlu
İnşaat Yapı Fuarı

SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPILDI

SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPILDI
02 Nisan 2024 15:39

Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası ve Van OSB’den, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili açıklama yapıldı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, DEM Parti Adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal kazandı. Zeydan, memnu haklarının alınması ve başkanlığın ikinci parti olan AK Parti’ye verilmesi tepkilere neden oldu.


VANTSO, VANTB ve Van OSB, yaşananlara tepki gösterdi.

VANTSO’dan yapılan açıklama şöyle: 

“Şehrimizde 31 Mart yerel seçim süreci tamamlanmış, halkımız daha önce seçim kurulları tarafından seçilme yeterliliği ilan edilen adaylar üzerinden tercihini sandıklara yansıtmıştır. Gelinen aşamada, hukuki ve demokratik süreçlerin sekteye uğratılmaması, itirazların karşılıklı değerlendirilerek, varsa yanlıştan dönülmesi gerektiğine inanıyoruz. Halkımızın da talep ve beklentilerini demokratik yollarla, sükunet ve sağduyu çerçevesinde ifade etmesi en büyük beklentimizdir. Önceliğimiz; şehrimizin ortak çıkarı, halkımızın refah ve huzurudur. Bu süreçte temennimiz, yargı gözetimi ve denetiminde yapılan yerel seçim sonucunun, hiç bir tartışmaya mahal vermeyecek şekilde, yasalara ve demokratik teamüllere uygunluk çerçevesinde işlerlik kazanmasıdır.” 


VANTB’den yapılan açıklama şöyle: 

“Ülkemiz genelinde yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın ilan ettiği adaylar demokratik bir şekilde yarışmışlardır. Seçim sonrasında,milletimizin iradesi sandığa yansımıştır ve bu irade göz ardı edilmemelidir. Şehrimizin huzurunun bozulmaması için halkımız, taleplerini demokratik olarak ortaya koymalıdır. Meseleye hukuk kuralları çerçevesinde adalet sağlanmalıdır. Sağduyu ile yaklaşılmalıdır. Halkımıza sağduyu çağrısında bulunuyoruz.”


VANOSB’den yapılan açıklama şöyle: 

“31 Mart 2024 tarihinde demokratik olgunluk içerisinde sonuçlanan Türkiye yerel yönetim seçimleri hepimizi son derece mutlu etmişti. Siyasal partilerin başkan adayları yargı kurulları tarafından incelenerek kesin aday listeleri yayımlanmıştır. Halkımızda yargı kurulları tarafından onaylanan bu adaylara seçim günü sandık başına giderek iradesini beyan etmiş olup ve bu irade beyanı sandık sonucuna tekamül etmiştir. Seçim sonucuna yönelik itirazlar elbetteki hukuki kurallar ve demokratik teamüller çerçevesinde değerlendirilir sonuca varılır. Burada halk olarak üzerimize düşen sağduyulu bir şekilde hareket etmek, provakasyonlara karşı duyarlı olmak, Ilimizin geleceği ve insanlarımızın can güvenliğini önceliklerimiz arasına almak.

Bu ilin sakinleri ve iş dünyası olarak siyasal partilerimizden ve yargı kurullarından talebimiz ve beklentimiz halkımızın huzur ve güveni için sorumlu davranmaları, milletin iradesine saygı duymaları, tamamen demokratik teamüller çerçevesinde karar vermeleridir. Asi olan halkın iradesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN