Türkmenoğlu

ZEYDAN VE ŞEDAL’A ÇAĞRI

ZEYDAN VE ŞEDAL’A ÇAĞRI
07 Mayıs 2024 16:22

Siyasetçi İrfan Gülaçar, “Mazbata krizinde nasıl yanlarında olduysak bugün, iş akitlerinin feshedilmesinin karşısındayız.” diyerek, “Yanlıştan dönün” çağrısı yaptı.

Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi ve VASKİ’de işçilerin çıkartılmasının yankıları sürerken, Tuşba Belediyesi’nden de bazı işçilerin çıkarılacağı iddia ediliyor. İşçilerin çıkarılmasına tepki gösteren siyasetçi İrfan Gülaçar, belediye başkanlarına çağrı geldi. İşte Gülaçar’ın yaptığı açıklama:  

“Dün, 31 Mart seçimlerinde DEM Parti’nin Van ve ilçelerinde elde ettiği başarıya gölge düşüren mazbata krizinde nasıl yanlarında olduysak, bugün, Van Büyükşehir ve İpekyolu Belediyesi tarafından haksız yere iş akitlerinin feshedilmesinin karşısındayız.

Göreve talip olanların, mazbatadan sonra karşılaştıkları sorunları göğüslemede kolaycılığa kaçtıklarının bir göstergesi olan işten çıkarılmaların ne yöre halkına ne de belediye hizmetlerine faydası olmayacaktır. Üstelik sürdürülen hukukî süreçler, yeni yaptırımları ve yükümlükleri de beraberinde getirecektir.

Devraldıkları borç yükünü azaltmak için işten çıkarma bir yöntem değildir. Belediyenin aylık gelirlerinin sadece personel maaşlarına yetmediğini dillendirmek ve alternatif yollar üretmemek bir yerel yöneticiye yakışmaz.

Her ne kadar, asla mesleki veya siyasi ayrım ve asla bir cezalandırma düşüncesi olmadan, sadece kent halkına hizmet de sunabilmek için yaptık, demenin, iş akitleri feshedilen üyelerimizi de bizi de tatmin etmediğini belirtmek isterim. Van Büyükşehir Belediyesi, VASKİ ve İpekyolu Belediyesinde hukuk dışı gerekçelerle iş akitleri feshedilen emekçilerin tam da 1 Mayıs İşçi Bayramı sonrasında iş akitlerinin feshedilmesi oldukça manidardır.

Belediye çalışanlarının işten çıkarılma endişesiyle işe gelmeleri, verimsizliği de beraberinde getirecektir. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal’a sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçin. Bölge halkı sizi, hizmet üretmeniz için tercih etti. Çare üretmek sizin vazifeniz. Çalışan emekçilere huzurlu iş ortamı sağlamak zorundasınız.” 

Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN