Türkmenoğlu

İŞÇİLERİN EYLEMİ SÜRÜYOR

İŞÇİLERİN EYLEMİ SÜRÜYOR
15 Mayıs 2024 09:06

Van Büyükşehir ve İpekyolu Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler, eylemlerine devam ediyor.

Haber: Şehrivan Gazetesi

Geçtiğimiz günlerde İpekyolu Belediyesi ile Van Büyükşehir Belediyesi son 6 ayda işe alınan işçilerin iş akdine son verildiğini açıklamıştı. Hemen akabinde Van Büyükşehir Belediyesi de VANSU A.Ş ve BELVAN bünyesindeki birçok kişinin iş akdine son verdiğini duyurmuştu. İşten çıkarmalar kentin ana gündemi olurken işten çıkarılan işçiler de eyleme başladı. İpekyolu Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi’nden çıkarılan işçiler Hak-iş/Hizmet-iş öncülüğünde yürüyüş düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

Büyükşehir ve İpekyolu Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler, eylemlerine devam ediyor. Hak-iş/Hizmet-iş öncülüğünde işten çıkarılan işçiler yürüyüş düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

İpekyolu Belediyesi, son 6 ayda işe alınan 185 kişi ile Van Büyükşehir belediyesi, BELVAN A.Ş, ve VANSU’da çalışan 700’e yakın işçinin iş akdine son verilmişti. İşten çıkarılan işçiler Hak-iş/Hizmet-iş binasında toplanarak İpekyolu Belediyesinin önüne kadar tepki yürüyüşü yaptı. İpekyolu Belediyesi önünde toplanan işçiler adına Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir açıklama yaptı. Üyelerimizi korumak için tüm hukuki işlemleri başlattıklarını söyleyen Özdemir, eylemimiz sonuçlanana kadar devam edecek dedi.


İş akitleri haksız ve hukuksuz bir şekilde feshedildiğini dille getiren Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir, “ Türkiye, 31 Mart Yerel Seçimlerini geride bıraktı, fakat bazı belediyelerde hala seçimden icraata geçilemedi. Halkın yüksek beklentisi, hayal kırıklığına dönüştü. Hizmetin konuşulması gereken bir zamanda, bazı CHP’li ve DEM’li belediyelerin işçilere yaptığı baskılar, tehditler ve kıyımlar konuşuluyor. Bunlardan biri de Van Büyükşehir ile İpekyolu belediyeleridir. Her iki belediyede de 31 Mart seçimlerinde yönetime gelen belediye başkanları, maalesef Van halkını hayal kırıklığına uğratmıştır. Van Büyükşehir ve İpekyolu belediyelerinde 1 Nisan’dan beri emekçiler sendikal baskıya uğruyor, iş akitleri haksız ve hukuksuz bir şekilde feshediliyor.” Dedi.


“BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU”

700’e yakın işçinin iş akdine son verilmesini hatalı bulan Özdemir, “Van Büyükşehir belediyesi BELVAN A.Ş’de 225, VASKİ Genel Müdürlüğüne bağlı iştirak şirketi VANSU’da 170, İpekyolu Belediyesi’nde 280, Toplam 700’e yakın arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmıştır. Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi eş başkanları, Van halkına hizmet etme noktasında mücadele etmesi gerekirken, işçilerle mücadele yolunu seçtiler. Oysa emek deyince, emekçi deyince, ekmek deyince, Hak, hukuk, adalet deyince, Barış, özgürlük, kardeşlik deyince, en çok bunların sesi çıkıyordu. Mazbatayı alınca 700’e yakın emekçiyi işinden, aşından, özgürlüğünden ettiler. Şimdi demezler mi size, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.” İfadelerine yer verdi.

ÖZDEMİR, “EYLEMİMİZ SONUÇLANANA KADAR DEVAM EDECEK”

Belediyelerin asıl sahibi işçiler olduğunu belirten Özdemir, “Büyükşehir ve İpekyolu belediyelerindeki işçi kıyımına geçtiğimiz hafta bir basın açıklamasıyla hep birlikte karşı çıkmıştık. Kıyımı nefretle kınamış ve işten çıkarılan arkadaşlarımızın işe iadesine talep emiştik. Söz konusu belediye başkanlarını uyarmıştık. Haklılığımızı ortaya koymak için Eylem Çadırımızı kurarak kararlılığımı belirtmiştik. Eylemimiz neticesinde, VANSU’da çalışan özel gereksinimli ve konservatuvar çalışanı arkadaşlarımız işe geri alınmıştır. Bir hatadan dönülmüş olmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak biz, iş akitleri feshedilen tüm arkadaşlarımızın işlerine iade edilmesini istiyoruz. Adaletsizlik, hukuksuzluk tamamen son bulsun istiyoruz. Bizim kavgamız, emek ve ekmek kavgasıdır. Bugün bunun için yürüdük. Başlattığımız eylemin bugün 10’uncu günündeyiz. Eylemimiz 100 gün de sürse, bin gün de sürse; 1 yıl yahut 5 yıl da sürse, işten atılan arkadaşlarımız işe döndürülmediği müddetçe buradayız. Usanmayacağız, yılmayacağız, asla vazgeçmeyeceğiz. Belediye başkanları gelip geçicidir. Belediyelerin asıl sahibi işçilerdir, emekçilerdir. Her kim olursa olsun, kimsenin kimseyi ekmek teknesinden uzaklaştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Emeğinden başka sermayesi olmayan, Van’a gece-gündüz, kar-kış, bayram, tatil demeden fedakârca hizmet eden işçileri, hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkarmak, ne demek? 700 işçi, ailesiyle birlikte 3 bine yakın insanı açlığa mahkûm ettiler. Bu, iyi niyetle açıklanabilecek bir durum değildir. İşçi-memur tüm belediye çalışanları tedirgin, Van halkı şaşkınlık içindedir.”şeklinde konuştu.

ÖZDEMİR: EMEKÇİNİN İŞİYLE, AŞIYLA, GELECEKLERİYLE OYNAMAYIN

Van Halkının iradesine saygı duyduklarını söyleyen Özdemir, “ Biz burada halkın iradesini asla tartışmıyoruz. Van halkının iradesiyle Belediye Başkanı seçilenlerin tavrına ve yöntemine itiraz ediyoruz. Diyoruz ki, gittiğiniz yol, yol değildir.  İnsanların rızkıyla oynayarak hiçbir menzile varamazsınız. Emekçinin işiyle, aşıyla, gelecekleriyle oynamayın. Bunun hiçbir kitapta yeri yok. Bunun hesabını halk da sorar, Allah da sorar. Söz konusu belediye başkanlarının özrü kabahatinizden daha büyüktür. Belediye bütçesini gerekçe göstererek, işçilere zulmetmek akıl karı değil. Burada daha önce de belediye başkanları vardı. Hem hizmet üretiliyor hem de ücretler tıkır tıkır ödeniyordu. İnsanları işten atarak, ekmeğiyle oynayarak tasarruf edilmez. Kaldı ki amaç da bu değildir. Bütçe gerekçesi, minareye kılıf hazırlamaktır. Herkes biliyor ki; asıl amaç, mevcut işçi arkadaşların iş akitleri feshedilerek yeni işe alımlar için zemin hazırlanmaktadır. Başka bir deyişle; yandaşları işe almak için yer açılmaktadır.” Dedi.

ÜYELERİMİZİ KORUMAK İÇİN TÜM HUKUKİ İŞLEMLERİ BAŞLATTIK

Üyelerimizi korumak için tüm hukuki işlemleri başlattıklarını söyleyen Özdemir sözlerini şöyle sonlandırdı: “ Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi eş başkanlarını, yol yakınken yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızı işe geri alarak adaleti ve iş barışını yeniden tesis etmeye davet ediyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal ile İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ’a sesleniyoruz. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak diyalogdan yanayız. İşten atılan arkadaşlarımızın haklarını teslim eden bir müzakereye açığız. Ya saygın bir müzakere ya da tavizsiz direniş.  Türkiye’nin en büyük, en güçlü ve en etkin sendikası olarak işten çıkarılan üyelerimizin sonuna kadar yanındayız. Onların hak ve hukukuna sahip çıkacağız.  Eylemimiz, arkadaşlarımız işlerine geri dönünceye kadar devam edecektir. Sendikamız HAK-İŞ/HİZMET-İŞ nasıl bundan önceki direnişleri başarıyla sonuçlandırmışsa, Vanlı emekçilerle birlikte göstereceği direnişi de zaferle sonuçlandıracaktır. Haklıyız, kazanacağız.”


Yorum Ekle

kod


Adres: Cumhuriyet Caddesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi Kat:1 No:1 İpekyolu / VAN